Informasjon til elever/foreldre Elektro

Informasjon til elever/foreldre Elektro:

Kjære elever og foresatte.

Alle vi som jobber på elektro-avdelingen gleder oss veldig til skolestart. Vi ser frem til å treffe nye elever og til å se igjen kjente elever. 

Det er viktig at du søker utstyrsstipend i sommer etter at du har takket ja til skoleplassen. 
Stipendet skal brukes til nødvendig utstyr som kreves for utdanningen
Se under for hva som kreves. 
Stipendet på Elektro og datateknologi er på 4242 kr pr skoleår. 

VG1 Elektro og datateknologi:

På vg1 trenger du pc/laptop (IKKE Mac), diverse håndverktøy og arbeidsklær. 

Pc bestiller du gjennom Rogaland fylke sitt tilbud om skole pc eller du ordner deg selv. På elektro bruker vi en del Software som egner seg best på PC og ikke på Mac, derfor trenger du pc. 
PC-ordningen

Skolen har utarbeidet en verktøy-pakke til hver elev som står klar til deg ved skolestart. I tillegg trenger hver elev sin egen montørhåndbok (som en har med seg videre også etter skolegang). Vi sender faktura på totalt 1.000 kroner for verktøy + montørhåndbok.

Ved skolestart bestiller du nødvendige arbeidsklær (arbeidsbukse + t-skjorte) direkte fra Victoria eller Byggmakker og betaler med kort eller vipps der.
*Alle VG1 klassene på elektro har sitt klasserom i 2 etg i A-bygget på Karmsund.

VG2 Elenergi og Ekom:

Dette skoleåret trenger du arbeidsklærne du kjøpte på VG1, håndverktøy som avisolerings tang, skrujern og tommestokk + montørhåndboken. I tillegg trenger du vernesko. Vernesko ordner dere selv før skolestart. 
(finnes i alle prisklasser, fra 129 kr på Jula og oppover)

I tillegg trenger du eget måleinstrument som er godkjent til å måle opp til 1000 VAC CATIII. Skolen har fått god pris på Elma 2700X spenningstester hvor elevene betaler 1000 kr for dette. Skolen sender faktura til elevene.

*Skoleåret 2025/26: Vi har i år 5 klasser med vg2 elenergi og ekom. For å få gode undervisningslokaler hvor elevene får arbeide mer praktisk, har skolen leiet et stort bygg på Kvala. Adressen er Årabrotsvegen 21, 5515 Haugesund. Elevene er timeplanlagt der 4 dager i uken, og 1 dag i uken på Karmsund. Skoleskyss er organisert av Kolumbus. Rute 245 går til bygget på Kvala.

VG3 Maritim Elektriker:

Det er forventet at du har pc, arbeidsklær, vernesko, verktøy og spennings tester.
De som ikke har dette fra tidligere får tilbud om å kjøpe dette ved skolestart. 
Det er nødvendig å ha gyldig helseerklæring fra godkjent sjømannslege for å jobbe på skip. Oversikt over godkjente sjømannsleger finner du her: Info om helseerklæring
(gi beskjed til legekontoret om at du er skoleelev ved Karmsund, og da får du rimeligere pris – kanskje under 1000 kr).

Elevene skal delta på grunnleggende sikkerhetskurs på høsten og videregående sikkerhetskurs på vinteren.

*Skoleåret 2025/26: Vi har i år 2 klasser med VG3 Maritim Elektriker. Begge klassene er timeplanlagt 4 dager i bygg på Kvala og 1 dag på Karmsund. 
Adressen på Kvala er Årabrotsvegen 21, 5515 Haugesund. Skoleskyss er organisert av Kolumbus. Rute 245 går til bygget på Kvala.

Med vennlig hilsen
Tore Fykse
Avdelingsleder
Elektrofag